Co nowego w muzeum?

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Tatrzańskim 12 maja

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Tatrzańskim 12 maja

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Tatrzańskim

Kiedy: 12 maja (piątek)

Gdzie: Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Tetmajera 15

PROGRAM:

11:00
Bajki z projektora – propozycja dla najmłodszych

ajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek.

Grupa wiekowa od 4 do 9 lat

Zapisy email: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, tel.: 533 925 111
WSTĘP WOLNY

 

17:00
Wielka zmiana. Opowieść o willi Opolanka – jej historii i remoncie

„Wielka zmiana” to kolejne spotkanie poświęcone tematyce prac remontowych przeprowadzonych w trzech murowanych filiach Muzeum Tatrzańskiego: willi Koziańskich, willi Opolanka oraz budynku gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego. Dość przekorny tytuł celowo ma podkreślić fakt wprowadzenia zmian w minimalny sposób ingerujących w oryginalną tkankę, zgodnie ze sztuką konserwatorską oraz budowlaną, dzięki którym jednak osiągnięto widoczne zmiany funkcjonalne i techniczne. Tym razem tematem przewodnim będzie remont willi Opolanka w którym mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Podczas spotkania zostanie przybliżona historia powstania willi, a także cechy charakterystyczne formy architektonicznej obiektu na tle innych realizacji tego okresu. Przybliżona zostanie ogólna tematyka procesu inwestycyjnego, wybrane aspekty problematyki remontu konserwatorskiego, a także zdradzone zostaną ciekawostki z placu budowy. Na zakończenie przewidziane jest oprowadzanie z omówieniem najciekawszych elementów architektonicznych.

Spotkanie poprowadzą: dr hab. Zbigniew Moździerz – badacz zakopiańskiej architektury oraz mgr inż. arch. Ewa Maria Romaniak – kierowniczka projektu inwestycyjnego.

WSTĘP WOLNY

Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

 

WILLA OPOLANKA (ok. 1930–1931, arch. Franciszek Kopkowicz)

Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego.

Willa Opolanka reprezentuje modny w okresie międzywojennym funkcjonalizm (prostota dekoracji, jak np. balustrady z pionowych prętów zgrupowanych po trzy), dostosowany jednak do lokalnych warunków klimatycznych (przekrycie stromym dachem). W 1993 obiekt wpisano na listę zabytków.

Prace remontowo-konserwatorskie w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, filii Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego odbyły się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Wpisz szukane wyrażenie