Co nowego w muzeum?

Finał dwuletnich prac konserwatorskich Muzeum Tatrzańskiego

Finał dwuletnich prac konserwatorskich Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zakończyło dwuletni projekt pt.: „Konserwacja ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego” dofinansowany w ramach programu Wspieranie działań muzealnych ze środków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu poddano konserwacji 42 niezwykłe eksponaty z terenu Podhala, Orawy i Spisza. Część z nich należy do najstarszych elementów ubioru, znajdujących się w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. Niektóre z nich liczą sobie ponad 200 lat. Każdy stanowi unikatowy przykład ubioru ludowego i jest bezcennym świadectwem rozwoju mody z minionych epok, ale także rzemiosła i rękodzieła. Bogato dekorowane, wykonane z pietyzmem i uwagą, do dziś urzekają.

Konserwacji zostały poddane kożuchy, serdaki, gorsety, spódnice, czapki, czepki oraz akcesoria takie jak: stroik czy bukiet pytaca, czyli góralskiego drużby weselnego.

Prace konserwatorskie zostały wykonane przez pracownie z Krakowa i Warszawy. Dzięki ich wysiłkom eksponaty otrzymały wsparcie przedłużające im życie na kolejne pokolenia, ciesząc oko swym niepowtarzalnym urokiem rzemiosła wysokiej klasy.

Podjęte prace ujawniły nam także tajemnice, jakie mogą w sobie kryć tego typu zbiory. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć ich specyfikę, ale także zgromadzoną wiedzę mamy nadzieję wykorzystać na przygotowywanej przez Muzeum Tatrzańskie przekrojowej wystawie ubioru ludowego. Będzie to pierwsza tak obszerna ekspozycja dotycząca tego tematu, która będzie też jedną z pierwszych w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego po trwającym właśnie remoncie generalnym.

Wpisz szukane wyrażenie