Co nowego w muzeum?

Koncert fortepianowy w Galerii Władysława Hasiora

Koncert fortepianowy w Galerii Władysława Hasiora

8 lutego, w ramach obchodów 114. rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza, w Galerii Władysława Hasiora, odbył się uroczysty koncert fortepianowy, podczas którego wystąpili Wiktoria Jagodzińska i Piotr Orlow.

Wiktoria Jagodzińska urodziła się 2 maja 2000 r. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu. W kwietniu 2015 roku grała razem z Filharmonią Zabrzańską 1 cz. Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 nr 3 Ludwiga van Beethovena. Brała czynny udział w warsztatach pianistycznych prowadzonych przez prof. Wojciecha Świtałę, prof. Elżbietę Tarnawską, Prof. Józefa Stompla. W kwietniu 2016 r. grała 1 cz. Koncertu fortepianowego d-moll nr 20 KV 466 wraz z zabrzańską orkiestrą szkolną. We wrześniu 2016 roku kontynuowała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach pod kierownictwem prof. A.M. dr hab. Beaty Bilińskiej. W listopadzie 2016 roku otrzymała 2 miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Anny Wesołowskiej i Haliny Wesołowskiej-Madetko w Katowicach. 26 listopada 2017 roku w Sochaczewie została laureatem XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. 3 grudnia 2017 roku zajęła 1 miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie. 14 grudnia 2017 roku uzyskała wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia we Wrocławiu. Dwukrotnie brała udział w koncertach w Zakopanem. 12 maja 2019r. otrzymała 1 miejsce na XXIX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Citta di Barletta” we Włoszech. 12 czerwca 2019 r. wykonywała 1 część Koncertu fortepianowego a-moll op.54 Roberta Schumanna razem z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej i dyrygentem Mirosławem Jackiem Błaszczykiem. 18 sierpnia zagrała recital w Sali koncertowej Filharmonii Gorzowskiej w ramach „Pikników Chopinowskich”. 28 sierpnia 2019 roku brała udział w Fortepianadzie – koncercie i rozmowach w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Od października 2018 roku studiuje stacjonarnie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym (kierunek: Instrumentalistyka, specjalność: Fortepian), dostając się z pierwszego miejsca listy rekrutacyjnej.

Piotr Orlow urodził się 19 sierpnia 2003 r. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Od października 2022 roku studiuje grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem prof. AM dr hab. Beaty Bilińskiej. Bierze aktywny udział w koncertach jako solista na terenie Polski. Uczestniczył w wielu konkursach i kursach pianistycznych krajowych i zagranicznych. Występował jako uczestnik kursów mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki fortepianowej. Koncertował również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Operze Śląskiej w Bytomiu, Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jest także laureatem Młodzieżowej Nagrody Prezydenta Bytomia w Dziedzinie Kultury WENA 2021 w kategorii: muzyka. Piotr Orlow jest laureatem ponad 27 konkursów pianistycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą: II nagroda na 26 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2018), II nagroda w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Petra Toperczera (Koszyce, 2019), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ‘Chopin Avenue’ 2021 – konkurs organizowany przez Chińską Republikę Ludową pod patronatem Generalnego Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Hong Kongu (konkurs online, 2021). Piotr Orlow należy do grupy młodych artystów, którego rozwój przebiega wielopłaszczyznowo. Oprócz pracy nad doskonaleniem warsztatu pianistycznego pozostaje żywo zainteresowany szeroko rozumianym rozwojem muzycznym, obejmującym poszerzanie wiedzy historycznej i technicznej związanej z zabytkowymi instrumentami klawiszowymi, zdobywaniem umiejętności kompozytorskich w zakresie form polifonicznych oraz improwizacji.

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem wraz z Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego dziękują gościom za przybycie, a artystom za piękne emocje, które towarzyszyły nam tego wieczoru. 

 

Fot. Kinga Nędza-Sikoniowska

Wpisz szukane wyrażenie