Co nowego w muzeum?

„Listy Bronisławy Giżyckiej i Bronisława Piłsudskiego”. O pionierach badań etnograficznych na Podtatrzu, 22 marca

„Listy Bronisławy Giżyckiej i Bronisława Piłsudskiego”. O pionierach badań etnograficznych na Podtatrzu, 22 marca

W piątek, 22 marca o godz. 17:00, zapraszamy do Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. Tetmajera 15) na spotkanie z dr Magdaleną Kwiecińską (Dział Etnograficzny Muzeum Tatrzańskiego), które poprowadzi Jacek Zięba-Jasiński (przewodnik tatrzański, popularyzator wiedzy o regionie i aktor). Tego wieczoru odczyta on również fragmenty listów Giżyckiej i Piłsudskiego.

W czasie spotkania usłyszymy o historii kolekcjonerstwa etnograficznego na Podtatrzu, wyłaniającego się z korespondencji dwóch zasłużonych dla naszego regionu osób. Jedną z nich jest etnograf o międzynarodowej sławie Bronisław Piłsudski, który po prowadzonych badaniach terenowych na Sachalinie, gdzie był zesłany, zainteresował się kulturą górali i zainicjował powstanie w 1911 roku Sekcji Ludoznawczej Towarzystwa Tatrzańskiego (połączonej z Muzeum Tatrzańskim w 1918). Drugą jest mniej znana – mimo zasług – Bronisława Giżycka, na barkach której spoczęła działalność Sekcji w czasie nieobecności Piłsudskiego w Zakopanem: działalność zarówno kolekcjonerska, jak i organizacyjna, badawcza i popularyzatorska.

Oprócz przybliżenia owych pionierskich dla podtatrzańskiej etnografii postaci, usłyszymy również o barwnych i fascynujących czasach, w których przyszło im funkcjonować.

 

Spotkanie w ramach Klubu Czytelniczego w Opolance

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

OSOBY

dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz dyplomowany Muzeum Tatrzańskiego. Pracuje w Dziale Etnograficznym, jest kuratorką wystaw (ostatnia o dudach podhalańskich) i autorką artykułów o dziedzictwie Karpat.

Jacek Zięba-Jasiński. Wychowany w Zakopanem. Z wykształcenia aktor po krakowskiej szkole teatralnej, pracował w teatrze Witkacego. Przewodnik tatrzański. Publikuje w kwartalniku „Tatry”.

TEKST

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem dr Magdaleny Kwiecińskiej (Dział Etnograficzny Muzeum Tatrzańskiego), Listy Bronisławy Giżyckiej i Bronisława Piłsudskiego w sprawie Sekcji Ludoznawczej Towarzystwa Tatrzańskiego („Wierchy” 2023, za 2021, nr 87) pod poniższym linkiem:

PLIK DO POBRANIA >>

oraz w naszej filii w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Tetmajera 15

 

Fot. Karta pocztowa Bronisława Piłsudskiego adresowana do Bronisławy Giżyckiej, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 

Fotorelacja ze spotkania:

Wpisz szukane wyrażenie