Co nowego w muzeum?

Niespotykana frekwencja w Muzeach

Niespotykana frekwencja w Muzeach

W dniach 10 – 12 października w Zakopanem odbyło się spotkanie dyrektorów muzeum narodowych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowane przez Muzeum Tatrzańskie. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt t osób.

Na konferencji prasowej podsumowującej to spotkanie, zorganizowanej w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, wziął udział Pan Wicepremier Prof. Piotr Gliński, Pani Paulina Florjanowicz, dyrektorka Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, a także Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Zamku na Wawelu Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie

Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce

Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

– W muzeach widzimy dziś boom frekwencyjny. W 2019 roku, tuż przed pandemią, polskie muzea odwiedziło 40 milionów osób. W obecnym roku  badania wskazują, że prawie doganiamy tę frekwencję sprzed pandemii, a na przykład w Muzeum Narodowym w Warszawie ta frekwencja jest o 300% większa

– taką zaskakującą informacją rozpoczął swoje wystąpienie Pan Wicepremier Piotr Gliński.

Obecnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi lub współprowadzi 62 placówki muzealne w całym kraju – w ciągu siedmiu lat ta liczba zwiększyła się o połowę.  Zarówno minister jak i dyrektorzy najważniejszych placówek podkreślali, że to nowoczesna oferta muzealna spowodowała, że  rodzaj i liczba zwiedzających stale rośnie. -Zdynamizowaliśmy finansowanie, dzięki czemu powstało bardzo wiele nowych wystaw i ekspozycji, które odnoszą sukcesy frekwencyjne. Wielkie kolejki ostatnio ustawiały się na wystawę Witkacego w Muzeum Narodowym w Warszawie i Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie – powiedział wicepremier i zwrócił uwagę obecnych, że również konferencja odbywa się w nowej przestrzeni wystawienniczej, wyremontowanego niedawno gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego.

Takim przykładem korzyści, jakie mają objęte opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego placówki, jest Muzeum Narodowe w Lublinie, które dzięki przeprowadzonemu tam remontowi może organizować wystawy na niespotykanym tam do tej pory poziomie. – Warunki klimatyczne, które pojawiły się po remoncie, umożliwiają pokazywanie najcenniejszych dzieł, z czego muzeum już skorzystało urządzając wystawę pt. „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży”. Ta wystawa przyciągnęła rekordową jak na Lublin publiczność – 86 tys. osób – powiedziała Paulina Florjanowicz, dyrektor  Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali, że rosnąca frekwencja jest wynikiem nie tylko nowocześnie dziś przygotowywanych wystaw, ale również inicjatyw podejmowanych przez muzea, które budują relacje między placówkami a zwiedzającymi.

Wpisz szukane wyrażenie