Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Okszy

W poniedziałek, 29 kwietnia, w filii Muzeum Tatrzańskiego w willi Oksza odbyły się uroczystości z okazji Dnia Ochrony Zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa, pracownia terenowa Centrum Architektury Drewnianej wraz z Muzeum Tatrzańskim i Stowarzyszeniem “Dom Pod Jedlami” zorganizowało spotkanie pod hasłem “Styl zakopiański w detalu”. Rozdano także Złote odznaki za opiekę nad zabytkami.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w bogatym programie, który obejmował wykłady naukowe, pokaz snycerstwa oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem gości przez Natalię Skiepko, kierownika Centrum Architektury Drewnianej NID w Zakopanem. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podkreśliła znaczenie ratowania zabytków jako ochrony narodowego dziedzictwa kultury polskiej, wręczając odznaczenia zasłużonym osobom za opiekę nad zabytkami. Złote odznaki dostali: Magdalena Kraszewska (“Dom Doktora”), Dorota Sztaudynger (“Koszysta” Dom Jana Sztaudyngera), Anna Łopuska i Henryk Woźniakowski (“Dom Pod Jedlami”) oraz Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Krystian Luberda zaprezentował sztukę snycerstwa w ogrodzie przed willą Oksza. Wykonywał charakterystyczne detale typowe dla stylu zakopiańskiego. Podkreślał, że mimo współczesnych narzędzi, prawdziwa praca w drewnie nadal opiera się na ręcznym wykonaniu, które pozwala na precyzję i szczegółowość. W trakcie pokazu odwzorował dłutami zabytkowy sosręb z willi Oksza.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano warsztaty plastyczne, podczas których również mogli spróbować swych sił w tworzeniu w stylu zakopiańskim. Całe wydarzenie było okazją do pogłębienia wiedzy na temat stylu zakopiańskiego. Sesja popularnonaukowa, prowadzona przez różnych ekspertów, przybliżyła historię, charakterystykę oraz znaczenie tego unikalnego stylu architektonicznego.

Obchody Dnia Ochrony Zabytków w willi Oksza były nie tylko okazją do podziwiania piękna zabytków, ale także do nauki i refleksji nad koniecznością ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.