Co nowego w muzeum?

Opracowanie archiwum Władysława Hasiora

Opracowanie archiwum Władysława Hasiora

Władysław Hasior należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów polskich. Był niezwykłą indywidualnością, postacią nietuzinkową i barwną. Już za życia miał wielu wyznawców, ale także i wielu krytyków – jego twórczość wzbudzała skrajne emocje i oceny. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero całościowe spojrzenie na spuściznę po artyście daje wyobrażenie o tym jak różnorodne, wielowymiarowe i intrygujące jest to dzieło.

Znakomita większość dorobku twórczego artysty znajduje się w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ten niezwykły zbiór obejmuje przede wszystkim autorską ekspozycję, znajdującą się w budynku Galerii Władysława Hasiora – jedyne takie w Polsce „dzieło totalne”, a także asamblaże, rzeźby wyrwane z ziemi, prace na papierze (akwarele, rysunki, kolaże), ceramiki, modele pomników, archiwalia, w tym fotografie

analogowe oraz dzienniki artysty i zbiór ponad 20 000 slajdów oraz księgozbiór artysty.

 

W roku 2021 dzięki współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych w Krakowie rozpoczęty został nowy etap prac poświęconych archiwum Władysława Hasiora. Dzięki dotacji uzyskanej przez Fundację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe było uruchomienie 3-letniego projektu w ramach którego digitalizacji i opracowaniu poddane zostanie archiwum fotograficzne artysty, jego dzienniki, prace na papierze, dokumenty, listy oraz wycinki prasowe, dotyczące całego twórczego okresu działalności Hasiora. Materiał w pierwszych dwóch latach udostępniany będzie na istniejącym portalu Muzeum Tatrzańskiego, a w 2023 roku zamieszczony zostanie na nowej stronie dedykowanej artyście.

Efektem pierwszego roku projektu są zamieszczone na stronie 252 wczesne rysunki, szkice i kolaże Hasiora oraz ponad 300 fotografii związanych z życiem artysty oraz realizacją pomników

jego autorstwa, a także dwa dzienniki, w których artysta notował swoje postępy w treningach biegowych. Dodatkowo w galerii zamieszczonych zostało 20 tysięcy slajdów artysty, opracowanych w poprzednich latach, a także kompletna dokumentacja asamblaży i innych prac przestrzennych artysty, wykonana w 2020 roku przez Daniela Rumiancewa na zamówienie Muzeum Tatrzańskiego.

 

Organizator: Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

Kuratorzy projektu: Julita Dembowska i Karol Hordziej

Opracowanie archiwum: Dagmara Schmidt

Digitalizacja: Maciej Plewiński i Michał Leśniowski

Koordynacja: Karol Hordziej i Tomasz Gutkowski

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Wpisz szukane wyrażenie