Co nowego w muzeum?

Otwarcie wystawy w gmachu głównym

Otwarcie wystawy w gmachu głównym

W piątkowe południe, w pięknie zaśnieżonym gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, miało miejsce uroczyste otwarcie po remoncie całego budynku oraz stałej wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej, którą będzie można zwiedzać po sobotnim wernisażu, na który zapraszamy 21 stycznia o godz. 18.00.

Tym samym po dwóch latach generalnego remontu i modernizacji, stylowy budynek Muzeum usytuowany przy Krupówkach znów zaprasza w swe gościnne progi. Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświeceniu budynku, głos zabrał duch pierwszego dyrektora Muzeum – Juliusza Zborowskiego, który opowiedział o tym jak było i jak jest dziś, co zmieniło się od czasów jego kierowania Muzeum, jak bardzo ta instytucja rozwinęła się i jak została zmodernizowana, a przy tym nadal pozostaje wierna ideom, które powstały u jej zarania, czyli bycia aktywną placówką muzealną i naukową.

Na otwarciu pojawili się również liczni goście ze świata kultury i polityki, po przywitaniu których głos zabrał Marszałek Małopolski Witold Kozłowski, który mówił – To wielkie święto nie tylko dla Zakopanego, bo chcę podkreślić, że Muzeum Tatrzańskie zajmuje bardzo mocne miejsce na mapie wszystkich instytucji kultury na terenie całego województwa. Wielkie słowa uznania, bo był to duży i naprawdę skomplikowany projekt, który udało się zrealizować. Po nim wystąpiła Iwona Gibas członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która wspominała m.in. o kolejnych dwóch wyzwaniach jakimi są Muzeum Palace oraz Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. Odczytała ona również list od Pana Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, a następnie oddała głos Dyrektorowi Muzeum Tatrzańskiego Michałowi Murzynowi. Podziękował on swojej poprzedniczce i wszystkim osobom zaangażowanym w efekty, które dziś mogliśmy podziwiać, podkreślając jak wielkie i nie łatwe było to przedsięwzięcie oraz jak wiele osób było w nie zaangażowane.
Za zaangażowanie w rozwój kultury i podjęcie wyzwania jakim była modernizacja muzealnych filii, odznaczona Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski, została była dyrektor Muzeum Anna Wende-Surmiak, która podziękowała swoim byłym współpracownikom oraz władzom województwa za wkład w remonty i renowacje oraz życzyła swojemu następcy owocnej pracy i dalszego rozwoju Muzeum. Natomiast Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń zwracając się do nowego dyrektora Michała Murzyna i wicedyrektora Andrzeja Skupnia, mówił – To jest świetne połączenie dyrektora, który od podszewki zna Muzeum, który tutaj spędza dnie i noce pracując ciężko i mamy też człowieka, który od 30 lat pracuje społecznie na Podhalu ale też jest góralem z krwi i kości, kierował Związkiem Podhalan, także taki duet dobrze rokuje temu miejscu. Na zakończenie Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk pogratulował odznaczonej Pani Dyrektor i przypomniał – Kultura wymaga strażnika, gdyż łatwo coś utracić i niewątpliwie jeśli chodzi o depozyt kulturowy ta takim najważniejszym strażnikiem pod Tatrami jest Muzeum Tatrzańskie.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili również m.in.: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Jan Piczura, Posłanka Anna Paluch, Poseł Patryk Wicher, Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, Senator Jan Hamerski, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk, Dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, Wicedyrektor MCK SOKÓŁ Piotr Gąsienica, Wicestarosta Władysław Filar, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane Lucyna Galica-Jurecka oraz samorządowcy z sąsiednich gmin, członkowie Rady Muzeum i jego pracownicy.

Na zakończenie tego wyjątkowego dla Muzeum dnia, od godziny 15 trwało przedpremierowe oprowadzanie po wystawie dla wszystkich chętnych. Osoby, którym nie udało się odwiedzić Muzeum w piątkowe popołudnie mogą to zrobić podczas sobotniego wernisażu o godzinie 18.00, przez całą niedzielę lub w kolejne dni ferii. Przy tej okazji przypominamy iż niedziela jest dniem kiedy obowiązuje wstęp wolny do wszystkich filii Muzeum. Dodatkowo od nowego roku dla mieszkańców gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary, bilet wstępu do wszystkich filii Muzeum Tatrzańskiego, zarówno tych znajdujących się w Zakopanem jak i w sąsiednich miejscowościach, kosztuje symboliczną złotówkę. Zatem tym bardziej zapraszamy aby nas odwiedzić bo kulturę mamy w naturze!

Nowa ekspozycja o historii, kulturze i przyrodzie tego tak miłego Polakom zakątka kraju, opowiada z perspektywy SPOTKANIA – wydarzenia, które rozpoczęło się przeszło półtora wieku temu i trwa do dziś. Jego miejscem jest Zakopane i Tatry, a uczestnikami miejscowa ludność, osoby przyjeżdżające z różnych części Polski oraz tatrzańska przyroda. Jego energią jest kultura regionalna i majestat najwyższych polskich gór wraz z ich naturalnym bogactwem. Jego efekty to między innymi styl zakopiański w architekturze i sztuce użytkowej, inspiracje podhalańskim folklorem w muzyce i literaturze, fenomen współczesnego podhalańskiego malarstwa na szkle, założenie i działalność Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, a w przestrzeni Tatr ich eksploracja gospodarcza, naukowa, turystyczna i wreszcie ochrona.

Na wystawie zaprezentowano blisko 1400 eksponatów. Można tu oglądać między innymi: ekwipunek turystyczny i taternicki z pierwszych dekad XX wieku, ludowe instrumenty muzyczne, dawne stroje góralskie, sprzęty pasterskie, obrazy malowane na szkle, pamiątki po przewodnikach tatrzańskich, przedmioty dokumentujące pracę tutejszych górników i hutników, a wśród ciekawostek średniowieczny miecz czy pochodzący z XVIII wieku zegar słoneczny znaleziony na Orawie. Na drugim piętrze w salach przyrodniczych udostępniono pamiątki po badaczach Tatr – Mieczysławie Limanowskim, Józefie Morozewiczu, Edwardzie Passendorferze, Zbigniewie Wójciku czy Ferdynandzie Rabowskim. Znaczną część przyrodniczej ekspozycji poświęcona jest patronowi Muzeum Tatrzańskiego, doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu. Możemy tu zobaczyć fragmenty jego zbiorów botanicznych i geologicznych oraz liczne pamiątki po nim. W dziale przyrody nieożywionej eksponowane są ciekawe okazy geologiczne, a w części poświęconej florze i faunie Tatr można cieszyć się pięknem roślin tatrzańskich oraz zobaczyć rzadkie i tajemnicze zwierzęta regionu, między innymi niedźwiedzia, rysia, płochacza halnego czy kozicę.

Muzealną opowieść uzupełniają multimedia, które pozwalają głębiej poznać i lepiej zrozumieć niektóre zjawiska z dziedziny kultury i przyrody, a interaktywne stanowiska, najczęściej analogowe, umożliwiają zaznajomienie się z wybranymi zagadnieniami poprzez zabawę.

SPOTKAJMY SIĘ w gmachu głównym!

 

Wpisz szukane wyrażenie