Co nowego w muzeum?

Pamięci „króla kurierów tatrzańskich”. Józefowi Krzeptowskiemu „Ujkowi” W 50. rocznicę śmierci

Pamięci „króla kurierów tatrzańskich”. Józefowi Krzeptowskiemu „Ujkowi” W 50. rocznicę śmierci

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego jest patronem ważnej inicjatywy: upamiętnienia Józefa Krzeptowskiego „Ujka” w 50. rocznicę śmierci.

Zapraszamy do Domu Ludowego w Kościelisku 9 grudnia (czwartek) o godzinie 14.00 (plac przy scenie plenerowej) na uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy autorstwa Ewy Ross-Baczyńskiej i Tomasz Rossa.

Józefa Krzeptowskiego będzie wspominał Józef Pitoń, a Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) wygłosi wykład pt. Kurierzy tatrzańscy placówki ZWZ-AK „Zagroda” ze szczególnym uwzględnieniem postaci Józefa Krzeptowskiego.


Józef Krzeptowski
– ps. „Józek”, nazywany był „królem kurierów tatrzańskich”. Dokonał co najmniej 58 przejść kurierskich przez Tatry na trasie Zakopane – Budapeszt.

Urodził się 9 kwietnia 1904 w Zakopanem, mieszkał w drewnianym domu na Krzeptówkach, które należały wówczas do Kościeliska. Był przewodnikiem tatrzańskim i ratownikiem TOPR (od roku 1934, choć rok wcześniej wziął udział w trudnej akcji ratunkowej na Galerii Gankowej). W latach 1934 – 1938 utrzymywał łączność z przebywającym na terenie Czechosłowacji Wincentym Witosem i przeprowadzał działaczy Stronnictwa Ludowego przez Tatry.

W czasie wojny był kurierem bazy „Romek” w Budapeszcie i niemal miesiąc w miesiąc pokonywał Tatry z ludźmi, przenosząc pieniądze, broń, a także pocztę dla ruchu oporu. Niemiecki okupant wyznaczył wysoką nagrodę za jego schwytanie. Józef Krzeptowski przebywał na Węgrzech do 1944, potem ukrywał się w Tatrach. W 1945 aresztowany przez NKWD i wkrótce wywieziony na Syberię, gdzie przebywał przez 3 lata.

Po powrocie z zesłania wrócił do przewodnickiego fachu. Opowiadał o kurierskich losach Wojciechowi Adamieckiemu (książka „Taniec z nożami”), Alfonsowi Filarowi („Opowieści kurierów tatrzańskich”).
Zmarł 13 kwietnia 1971. Został pochowany na Pęksowym Brzyzku.

 

Organizatorzy:
Gmina Kościelisko
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku

Partnerzy:
Muzeum Tatrzańskie
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Wpisz szukane wyrażenie