Co nowego w muzeum?

Parapetówka w Opolance

Parapetówka w Opolance

Na zaproszenie uroczego Koziołka, licznie odpowiedzieli zarówno Mieszkańcy grodu pod Tatrami jak i Podróżnicy z różnych stron Polski, a może i ze świata… W piękną, słoneczną sobotę, 22 kwietnia, z okazji ponownego otwarcia Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Tatrzańskie zaprosiło na dzień otwarty w Opolance.

Najmłodsi spotkali się ze słynnym koziołkiem, oglądali wyświetlane z projektora slajdy o jego fascynujących przygodach a następnie tworzyli zakładki do książek inspirowane postaciami z książek Makuszyńskiego.

Na starszych miłośników pisarza czekało oprowadzanie po nowo otwartej wystawie oraz „Brydż u Makuszyńskich”, gdyż, jak może nie wszyscy wiedzą, Kornel Makuszyński był wytrawnym brydżystą. Nie tylko jednak znakomicie grał, ale i pozostawił nam nieśmiertelne felietony poświęcone zarówno graczom, jak i kibicom.

Na wszystkich, którzy przyszli w przebraniach nawiązujących do twórczości Kornela Makuszyńskiego czekały książki z przygodami Koziołka Matołka.

Wydarzenie odbywało się w ramach w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i róża”.

Willa Opolanka, Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017 – 2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego.

W odnowionym i zmodernizowanym budynku można zapoznać się z barwnym życiem i legendarną twórczością patrona tej filii Muzeum Tatrzańskiego, który jest powszechnie znany m.in. jako autor „Szatana z siódmej klasy” i „Koziołka Matołka”. Przestrzeń Muzeum podzieliliśmy na dwie części: pierwsza została poświęcona twórczości Kornela Makuszyńskiego, w której – szczególnie najmłodsi – mogą poznawać ją w formie zabawy. Druga część to mieszkanie państwa Makuszyńskich, gdzie możemy poznać ich od prywatnej strony oraz obejrzeć pokaźną kolekcję sztuki i mnóstwa pamiątek z epoki.

Konkurs na parapetówkowe powitanie dla Kornela Makuszyńskiego rozstrzygnięty!

Wygrało hasło „Kapusta za bajkę” autorstwa Bartka 🤩

Zwycięzca oraz 5 wyróżnionych uczestników i uczestniczek zabawy otrzyma od nas upominki. Dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem!

plik kartek z rysunkiem przedstawiającym Kornela Makuszyńskiego i koziołki oraz tekstem wpisywanym przez dzieci

Wpisz szukane wyrażenie