Co nowego w muzeum?

PODSUMOWANIE III MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI PRZYRODNICZEJ POGRANICZA POLSKO-CZESKO-SŁOWACKIEGO

PODSUMOWANIE III MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI PRZYRODNICZEJ POGRANICZA POLSKO-CZESKO-SŁOWACKIEGO

W dniach 1-2 grudnia 2018 roku w Willi Koziańskich w Zakopanem, czyli obecnej Galerii Sztuki Im. WŁ. I J. Kulczyckich, odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Przyrodnicza Pogranicza Polsko-Czesko-Słowackiego. Trzecie spotkanie przyrodników było organizowane przez Muzeum Tatrzańskie, Górecki Klub Przyrodników, Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Stowarzyszenie Dziewięćsił.

Tegoroczna odsłona naszych, już cyklicznych spotkań, zgromadziła przeszło 50ciu słuchaczy i prelegentów. Nie zabrakło stałych uczestników, ale co warto zaznaczyć, pojawiły się też nowe osoby poszerzając w ten sposób zakres podejmowanych na konferencji zagadnień. Wśród uczestników konferencji znajdowali się reprezentanci z dziesięciu ośrodków naukowych (Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytutu Systematyki i Ewolucji Polskiej Akademii Nauk w Krakowie), z trzech instytucji zajmujących się ochroną przyrody (Tatrzańskiego Parku Narodowego, Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Gór Opawskich), dwóch studenckich kół naukowych (SKN Zoologów i Ekologów z UP Wrocław oraz Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników “Planeta” z UŚ) oraz dwóch stowarzyszeń (Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy, Stowarzyszenia Dziewięćsił).

W tym roku nie obyło się bez symbolicznych nagród publiczności za najciekawsze wystąpienie oraz poster. Pierwsze miejsce zajęła Pani Kamila Pawłowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wykład pod tytułem – Life in the periglacial conditions: Faunal complex from the middle and late Pleistocene of Poland. Posterem który najbardziej przypadł publiczności do gustu okazał się ten wykonany przez zespół Nikodema Mazura: Middle Cambrian trilobites in the north Jince Formation (Czech Republic).

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie nie odbyło się po raz ostatni i przypadło Państwu do gustu. Równocześnie pragniemy podziękować wszystkim organizatorom naszego spotkania.

 

Tekst – Marcin Warchałowski (Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego).

Fotografie – Nikodem Mazur (Stowarzyszenie Dziewięćsił).

 

 

 

Wpisz szukane wyrażenie