Co nowego w muzeum?

Potęga Karpat

Potęga Karpat

Muzeum Tatrzańskie zaprasza serdecznie na wydarzenia związane z kulturą Wołochów – POTĘGA KARPAT, które odbędą się w Zakopanem w dniach od 16-18 grudnia 2022 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach.

Nie tylko filmy górskie, ale także fenomen Wołochów będzie tematem poruszany przy okazji 18. edycji festiwalu „Moc Gór”. Organizator festiwalu zaprasza do udziału w projekcjach filmowych, spotkaniach autorskich, ale również w wydarzeniu “Potęga Karpat” poświęconym kulturze wołoskiej.

Wołosi to etnos, który osiągnął największy sukces w kolonizacji i kształtowaniu kultury Europy Środkowo-Wschodniej. To dzięki niemu górale karpaccy na nowo rekonstruują swoją tożsamość.  W ramach wydarzenia zaplanowano wołoskie warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tematyka warsztatów to rzemiosła wołoskie: ceramika, kaletnictwo, snycerka, kowalstwo oraz tworzenie instrumentów pasterskich, prowadzone przez doświadczonych twórców. Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w „Wołoskim panelu dyskusyjnym”, oraz w niecodziennej wycieczce „Wołoska edukacja w drodze” w Tatry lub Gorce z przewodnikami będącymi równocześnie znawcami wołoskiej problematyki. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim, a koordynatorami programowymi są dr Justyna Cząstka Kłapyta oraz Anna Mikołajczyk – Szarek. Program jest odpowiedzią na rosnącą na naszych oczach, w kręgach karpackich regionalistów i górali potrzebę wracania do źródeł kultury karpackiej. To właśnie one tkwią w tradycjach wołoskich, sięgających w głąb starożytnej historii Bałkanów. Główną intencją dyskusyjnego panelu wołoskiego „Mity i rzeczywistość” jest skonfrontowanie dotychczasowej wiedzy o Wołochach, często odbiegającej od historycznych faktów, „mitów” krążących w obiegu ustnym i pisanym – popularnym i naukowym – z aktualnym stanem wiedzy. Wybitni znawcy problematyki wołoskiej podzielą się z nami, co ważne, w prosty, przystępny dla odbiorcy sposób najnowszymi doświadczeniami ze swoich wieloletnich studiów. W panelu wezmą udział wykładowcy z wyższych uczelni z Krakowa i Poznania. Ważnym gościem będzie także certyfikowany baca Józef Michałek – jeden z głównych inicjatorów przywrócenia pasterstwa w Karpatach, współtwórca Karpackiego Redyku (2013 r.) oraz aktywny działacz na rzecz ochrony i rozwoju dziedzictwa wołoskiego. Dzięki prelegentom poznamy mapę osadnictwa wołoskiego, nazewnictwo wołoskie na Podhalu, ideę szlaku wołoskiego, oraz fenomen muzycznej tradycji wołoskiej. Dowiemy się dlaczego Wołosi odnieśli tak wielki sukces w Europie Środkowo-Wschodniej, a „Bacowanie” zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 26.10.2022 r. Podczas wołoskiej wycieczki edukacyjnej zapoznamy się z rzeczywistą historią Wołochów, poznamy gorczański – historycznie pierwszy fragment szlaku kultury wołoskiej, oraz zgłębimy w praktyce tajemnice religijnego życia Wołochów.  Temat kultury wołoskiej o tyle jest fascynujący, że już w Paryżu w 1925 na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Nowoczesnego Przemysłu, polscy artyści zaprezentowali światu dzieła, tworząc styl narodowy, który zdominował artystycznie wystawę. Zdobył 200 wyróżnień, 35 nagród GP I 70 złotych medali. To właśnie polskie Art Deco zrodziło się na styku ludowej sztuki Podhala i najświeższych światowych trendów estetycznych. Fascynacja sztuką góralską towarzyszyła polskim twórcom od początku wieku XX.

Wstęp na wszystkie punkty programu projektu Potęga Karpat jest bezpłatny. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w „Wołoskich warsztatach artystycznych, w “Wołoskim panelu dyskusyjnym” oraz pójść na wycieczkę „Wołoska edukacja w drodze” z przewodnikami po wcześniejszym potwierdzeniu uczestnictwa. Zapraszamy na stronę https://mocgor.pl/, gdzie można zapoznać się z programem festiwalu Moc Gór i wpisać się na listę spotkań wydarzeń „Potegi Karpat”.

Termin wydarzenia 16-18.12.2022

Miejsce Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Potęga Karpat

Partnerzy: Województwo Małopolskie, Muzeum Tatrzańskie, COTG, Gazeta Górska, Gmina Ochotnica Dolna, Rescarpathica, Moc Gór festiwal

Wpisz szukane wyrażenie