Co nowego w muzeum?

Rok Włodzimierza Tetmajera

Rok Włodzimierza Tetmajera

W dworku Rydlówka w Bronowicach, należącym niegdyś do Włodzimierza Tetmajera, w którym obecnie mieści się filia Muzeum Krakowa, podpisano umowy partnerskie z instytucjami, które włączyły się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera.

Uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera podjął jednogłośnie Senat RP w uznaniu zasług artysty, z okazji 100-lecia jego śmierci.

Muzeum Krakowa inicjuje i koordynuje rozmaite wydarzenia, które w 2023 r. odbędą się w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera. Będą wśród nich m.in. wielka wystawa malarstwa Tetmajera, sesja naukowa na jego temat oraz cykle wykładów popularnonaukowych czy koncertów w Rydlówce oraz wnętrzach kościołów, gdzie znajdują polichromie jego autorstwa, ogólnopolska akcja sadzenia malw przy ulicach noszących nazwę Malwowa i Włodzimierza Tetmajera.

W organizację wydarzeń Roku Włodzimierza Tetmajera włączyła się m.in. wielicka Mediateka, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ossolineum – Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Fundacja Wydawnictwa im. Jana Czerneckiego w Krakowie, krakowskie Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, wśród tych instytucji nie mogło również zabraknąć Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W ramach obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera, Muzeum Tatrzańskie zaprosi do swoich filii m.in. do dworu w Łopusznej gdzie Tetmajer bywał, zaprezentujemy jego twórczość również w willi Oksza i Opolance oraz posadzimy kolorowe malwy.

Włodzimierz Tetmajer był jednym z prekursorów malarstwa młodopolskiego, projektował witraże, tworzył ilustracje. Zaprojektował i wykonywał polichromie siedmiu obiektów sakralnych. Tworzył także scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Był poetą, prozaikiem oraz dramaturgiem. Na działalność literacką Włodzimierza Tetmajera składa się kilka tomów utworów prozą oraz tomiki poezji. Włodzimierz Tetmajer z powodzeniem uprawiał też publicystykę. Był działaczem społecznym. Wyróżniała go wyjątkowa umiejętność łączenia różnych grup i środowisk. Upowszechniał wiedzę o historii i sztuce wśród chłopów, a jednocześnie przedstawiał ich kulturę, język i obyczaje krakowskim mieszczanom. Włodzimierz Tetmajer, jeszcze za swojego życia, doczekał się własnej legendy. Jego ślub z córką wiejskiego gospodarza – Anną Mikołajczykówną, wywołała ogromne poruszenie w Krakowie, a zbudowana przez niego chata w podkrakowskich Bronowicach stała się sceną opisanego przez Stanisława Wyspiańskiego „Wesela”.

Wpisz szukane wyrażenie