Co nowego w muzeum?

TROPIKI W ZAKOPANEM

TROPIKI W ZAKOPANEM

W Galerii Sztuki w willi Oksza (filii Muzeum Tatrzańskiego) zakończyła się wystawa „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” (10 września- 6 grudnia 2020), która była częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane”. Było to interdyscyplinarne zadanie kuratorskie Anny Batko z okazji 135. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wystawie towarzyszył szereg wydarzeń – były to działania performatywne realizowane przez Przemka Branasa, Justynę Górowska i Krzysztofa Gila, spacery po Zakopanem Mikołaja Spodaryka, Ani Batko, plener artystyczny studentów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz program spotkań filmowych zaproponowanych przez Marka Średniawę pt. „Gra w i z Witkacym”.

Punktem wyjścia wystawy jak i całego projektu była cejlońska podróż Stanisława Ignacego Witkiewicza w tropiki, ale też dżunglowa, jak twierdził sam Witkacy, aura Zakopanego. Dzieła Witkacego pokazaliśmy na tle intelektualnej i artystycznej atmosfery przedwojennej Polski, jednocześnie odnosząc ją też do kontekstu lokalnego, sztuki czasów PRL i tej już zupełnie współczesnej.

Wystawa „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” była jak szkatułka, jak opowieść w opowieści, której wiele wątków ściśle się przeplatało. Punktem wyjścia dla kuratorki wystawy były dwie historie. Pierwsza opowiadała o prehistorycznym Podhalu skąpanym w egzotycznej roślinności, które zajmowało Mieczysława Limanowskiego i młodego Witkiewicza. Druga została spisana przez Witkacego w artykule opublikowanym w zakopiańskim periodyku „Echa tatrzańskie” i była relacją z jego podróży z Bronisławem Malinowskim do tropików, do Cejlonu i Australii. Ekspozycja była pierwszą wystawą w Muzeum Tatrzańskim, która podejmował próbę wpisania sztuki Witkacego oraz twórczości zakopiańskich artystów w szerszy, współczesny kontekst. Obok „Marysi i Burka na Cejlonie” Witkacego zobaczyć można było zobaczyć prace wybitnych artystów współczesnych.

Chcielibyśmy, aby tropikalny urok został z nami na dłużej i prezentujemy wirtualny spacer po wystawie utworzony przez Bartłomieja Solika oraz galerię fotografii autorstwa Pawła Wyląga.

Artyści prezentowani na wystawie: Marceli Adamczyk, Paweł Althamer, Przemek Branas, Maria Bujakowa i Tadeusz Brzozowski, Henryk Burzec, Ewa Ciepielewska, Wacław Czubernat, Wanda i Wiktoria Gentil-Tippenhauer, Krzysztof Gil, Justyna Górowska, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Władysław Hasior, Irenka Kalicka, Antoni Kenar, Eustachy Kossakowski, Joanna Malinowska i C.T. Jasper, Grzegorz Pecuch, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Zofia Rydet, Józef Różyski, Antoni Rząsa, Kazimierz Sichulski, Janek Simon, Zofia Stryjeńska, Edward Sutor, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Witkiewicz, August Zamoyski

Koordynatorka projektu: Zofia Radwańska, Dział Sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

 

Projekt „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo

Wpisz szukane wyrażenie