„AUTOPORTRET Z CHANDRĄ. HASIOR I NOWA SZTUKA”

zewnętrzna drewniana elewacja Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora

Godziny otwarcia:

środa – sobota: 10.00 – 18.00
niedziela: 10.00 – 16.00

UWAGA
Dnia 3.10 nieczynne!

Cennik:

Normalny 17,00 zł
Ulgowy 10,00 zł
Oprowadzanie 40,00 zł
Karta dużej rodziny 5, 00 zł
Bilet rodzinny max. 2 dorosłych + max. 4 dzieci: 35 zł
Bilet grupowy od 15 os. +1 gratis 8,00 zł
Audioprzewodnik 5,00 zł

wstęp wolny w każdą środę

PLIKI DO POBRANIA

Przewodnik po wystawie [PDF]

ACH Autoportret z Chandra.Hasior i nowa sztuka, 14.07.2021-10.10.2021, Galeria Wladyslawa Hasiora, nazwiska artystów
Data otwarcia: 14/07/2021
Data zamknięcia: 07/11/2021

Muzeum Tatrzańskie od kilku lat czyni starania o reinterpretację dorobku Władysława Hasiora. Organizuje konferencje, wystawy i działania o charakterze performatywnym, przygotowuje wydawnictwa, które rzucają nowe światło na twórczość zakopiańskiego artysty. „Autoportret z Chandrą. Hasior i nowa sztuka” to pierwsza wystawa czasowa prezentowana w świeżo wyremontowanej Galerii Władysława Hasiora. Można ją oglądać od 14 lipca do 7 listopada 2021 roku.

Władysław Hasior znany jest jako oryginalny, ale i samotny artysta – jego twórczość od dawna wymyka się łatwym klasyfikacjom. Był twórcą niezwykłych pomników, autorem surrealistycznych asamblaży i akcji plenerowych, a także fotografem – dokumentalistą kultury materialnej PRL-u. Wystawa podejmuje wyzwanie nowego spojrzenia na jego wielowątkową twórczość przez okulary współczesnej sztuki. W ten sposób staramy się nie tylko pokazać zaskakujące często związki pomiędzy Hasiorem, a artystkami i artystami młodszymi o pokolenie, dwa lub trzy, ale też lepiej zrozumieć dzisiejsze znaczenia jego sztuki. Ukazujemy ją jako intrygujący montaż tematów i praktyk zakorzenionych w naszej kulturze i rzeczywistości społecznej.

Tytułowa chandra często towarzyszyła artyście, zwłaszcza w ostatnich latach życia i twórczości, kiedy zdawał sobie sprawę z rosnącego dystansu dzielącego go od prądów najnowszej sztuki. Teraz jej twórcy, a wśród nich postaci o wybitnym, międzynarodowym dorobku, składają długo wyczekiwaną wizytę w Galerii Władysława Hasiora. I chociaż nie mieli okazji poznać się z nim osobiście, wciągają gospodarza w szczerą, ale i niepozbawioną nuty humoru rozmowę o sztuce.

Wystawa, rozlokowana we wszystkich pomieszczeniach galerii, została ułożona wokół ośmiu pojęć wysnutych z praktyki i warsztatu twórczego Władysława Hasiora. Są to: montaż, seans, pomnik, pochód, sarkazm, sacrum, ziemia i atlas. Każde z tych haseł jest kluczem do rozumienia wspólnych wątków sztuki najnowszej i twórczości Hasiora. Każdemu towarzyszy zestawienie prac współczesnych artystek i artystów z wybranymi dziełami zakopiańskiego artysty. W ten sposób wpisujemy jego twórczość w żywą sztukę dnia dzisiejszego.

Artystki i artyści:
Paweł Althamer, Agnieszka Brzeżańska, Teresa Gierzyńska, Przemysław Matecki, Dominika Olszowy, Paulina Ołowska, Daniel Rycharski, Andrzej Tobis, Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers, Amanda Wieczorek

Pomysł i reżyseria wystawy:
Julita Dembowska i Łukasz Gorczyca

Identyfikacja graficzna wystawy:
Błażej Pindor

Fotografie wystawy:
Magda Ciszewska-Rząsa

Dziękujemy za pomoc i użyczenie prac na wystawę:
Panu Pawłowi Dudziakowi, Pani Katarzynie Szafrańskiej, Galerii
BWA Warszawa, Gunia Nowik Gallery, Galerii Raster, Fundacji
Galerii Foksal, Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu.

Patroni medialni:
Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl, Zakoplan.

Wpisz szukane wyrażenie