„AUTOPORTRET Z CHANDRĄ. HASIOR I NOWA SZTUKA”

zewnętrzna drewniana elewacja Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora

Godziny otwarcia:

środa: nieczynne
poniedziałek, wtorek, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00
piątek, sobota: 11:00 – 19:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 16 zł
bilet ulgowy 8 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA
bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 8 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 9 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Wstęp wolny w każdą niedzielę
(UWAGA: od 9 maja 2024 r., dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe będzie czwartek.)

PLIKI DO POBRANIA

Przewodnik po wystawie [PDF]

ACH Autoportret z Chandra.Hasior i nowa sztuka, 14.07.2021-10.10.2021, Galeria Wladyslawa Hasiora, nazwiska artystów
Data otwarcia:
Data zamknięcia:

Muzeum Tatrzańskie od kilku lat czyni starania o reinterpretację dorobku Władysława Hasiora. Organizuje konferencje, wystawy i działania o charakterze performatywnym, przygotowuje wydawnictwa, które rzucają nowe światło na twórczość zakopiańskiego artysty. „Autoportret z Chandrą. Hasior i nowa sztuka” to pierwsza wystawa czasowa prezentowana w świeżo wyremontowanej Galerii Władysława Hasiora. Można ją oglądać od 14 lipca do 7 listopada 2021 roku.

Władysław Hasior znany jest jako oryginalny, ale i samotny artysta – jego twórczość od dawna wymyka się łatwym klasyfikacjom. Był twórcą niezwykłych pomników, autorem surrealistycznych asamblaży i akcji plenerowych, a także fotografem – dokumentalistą kultury materialnej PRL-u. Wystawa podejmuje wyzwanie nowego spojrzenia na jego wielowątkową twórczość przez okulary współczesnej sztuki. W ten sposób staramy się nie tylko pokazać zaskakujące często związki pomiędzy Hasiorem, a artystkami i artystami młodszymi o pokolenie, dwa lub trzy, ale też lepiej zrozumieć dzisiejsze znaczenia jego sztuki. Ukazujemy ją jako intrygujący montaż tematów i praktyk zakorzenionych w naszej kulturze i rzeczywistości społecznej.

Tytułowa chandra często towarzyszyła artyście, zwłaszcza w ostatnich latach życia i twórczości, kiedy zdawał sobie sprawę z rosnącego dystansu dzielącego go od prądów najnowszej sztuki. Teraz jej twórcy, a wśród nich postaci o wybitnym, międzynarodowym dorobku, składają długo wyczekiwaną wizytę w Galerii Władysława Hasiora. I chociaż nie mieli okazji poznać się z nim osobiście, wciągają gospodarza w szczerą, ale i niepozbawioną nuty humoru rozmowę o sztuce.

Wystawa, rozlokowana we wszystkich pomieszczeniach galerii, została ułożona wokół ośmiu pojęć wysnutych z praktyki i warsztatu twórczego Władysława Hasiora. Są to: montaż, seans, pomnik, pochód, sarkazm, sacrum, ziemia i atlas. Każde z tych haseł jest kluczem do rozumienia wspólnych wątków sztuki najnowszej i twórczości Hasiora. Każdemu towarzyszy zestawienie prac współczesnych artystek i artystów z wybranymi dziełami zakopiańskiego artysty. W ten sposób wpisujemy jego twórczość w żywą sztukę dnia dzisiejszego.

Artystki i artyści:
Paweł Althamer, Agnieszka Brzeżańska, Teresa Gierzyńska, Przemysław Matecki, Dominika Olszowy, Paulina Ołowska, Daniel Rycharski, Andrzej Tobis, Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers, Amanda Wieczorek

Pomysł i reżyseria wystawy:
Julita Dembowska i Łukasz Gorczyca

Identyfikacja graficzna wystawy:
Błażej Pindor

Fotografie wystawy:
Magda Ciszewska-Rząsa

Dziękujemy za pomoc i użyczenie prac na wystawę:
Panu Pawłowi Dudziakowi, Pani Katarzynie Szafrańskiej, Galerii
BWA Warszawa, Gunia Nowik Gallery, Galerii Raster, Fundacji
Galerii Foksal, Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu.

Patroni medialni:
Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl, Zakoplan.