Co nowego w muzeum?

ZA NAMI KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU „W STRONĘ PYSZNEJ I TATRZAŃSKIEJ POEZJI”

ZA NAMI KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU „W STRONĘ PYSZNEJ I TATRZAŃSKIEJ POEZJI”

W piątek 6 grudnia miłośnicy Tatr zebrali się w schronisku PTTK na Hali Ornak na IX spotkaniu „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji”. Spotkanie miało w tym roku wyjątkowo bogaty scenariusz, od spektaklu przygotowanego przez aktorów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza poprzez koncerty i prezentacje, aż po całonocną dyskusję, głównie na tatrzańskie tematy. Wydarzenie jak zwykle współorganizowało Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Za nami IX spotkanie „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji” w magicznym miejscu w Tatrach – schronisku na Hali Ornak. Wszystko zaczęło się od spektaklu, który wyreżyserowała osobiście Anna Gąsienica-Daniel – kierowniczka schroniska. Wystąpili w nim Krzysztof Najbor Joanna Banasik, Agnieszka Michalik, Kamil Joński, Piotr Łakomik i Joszko Nędza – absolwent STO w Zakopanem. – Były to skecze, które były ilustracją do felietonów Rafała Malczewskiego, legendarnej postaci Zakopanego. Spektakl dotyczył dawnego narciarstwa – mówi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Po spektaklu odbył się koncert „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” Justyny Lasiak i Moniki Węgrzyk.  Potem już emocje wzrosły jeszcze bardziej, a to za sprawą części nazwanej „Zimowa miejscówka Tatry”, która dotyczyła nie tylko samej Hali Pysznej, i ale atmosfery dawnego Zakopanego z lat międzywojennych. Oddał ją w prezentacji „Zakopanem w czasach Rafała Malczewskiego” Wojciech Szatkowski. Przywołane zostały m.in. postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza i Rafała Malczewskiego. – O Rafale było sporo, gdyż jak mało kto był silnie związany z Tatrami. To pod jego okiem oraz Adama Krzeptowskiego powstał film „Biały Ślad”. Rafał Malczewski był także bardzo dobrym wspinaczem, niezłym narciarzem, a do tego świetnie malował. To właśnie jego obraz „czerwonego bugatti” pędzącego po drodze do Morskiego Oka pokazywał doskonale atmosferę dawnego Zakopanego. Przywołaliśmy także postaci z Pysznej: Wandę Gentil-Tippenhauer i Józefa Oppenheima. Ale nie pominęliśmy też osób, które przewinęły się przez Zakopane, a były związane ze sztuką: Augusta Zamoyskiego i Karola Szymanowskiego – opowiada Wojciech Szatkowski.

Na koniec odbył się koncert muzyków – Maciej Cisło i Kuba Hubicki.

Kolejne, X już spotkanie odbędzie się na przełomie listopada i początku grudnia 2020 roku.

 

Wpisz szukane wyrażenie