Co nowego w muzeum?

22 stycznia. Wykład online „Magia drewnianych nart”

22 stycznia. Wykład online „Magia drewnianych nart”

Zapraszamy 22 stycznia 2022 (sobota) o godz. 18.00  na spotkanie online z Wojciechem Szatkowskim „Magia drewnianych nart. Najciekawsze narty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego”.

Magiczny świat drewnianych nart to opowieść sprzed stu lat. To powrót do czasów, gdy narty produkowane były z twardego drewna jesionowego. Takich właśnie nart używali pierwsi narciarze w Zakopanem. A spośród nich pierwszy był Stanisław Barabasz. Używał on nart o 2-metrowej długości. Swoją narciarską karierę rozpoczął w 1888 r. od sporządzenia jeszcze prymitywnych nart. W wydanych w 1914 “Wspomnieniach narciarza” pisał:

Znalazły się dwie deski, jedna jesionowa, druga bukowa. Ale to nie szkodzi, dobrze, że i takie są. Wystrugał je stelmach, ale tak cienko, jak gdyby miały służyć za linię do tablicy szkolnej…Zaostrzone końce wyparzyło się w gorącej wodzie i wygięło nad ogniem.

Te pierwsze, prymitywne łyżwy, czyli narty, Barabasz przymocował sznurkiem do nóg i używał ich z powodzeniem w czasie polowań. Narta Barabasza znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ma długość 2 m, szerokość 7, 8 cm, w najgrubszym miejscu ma 1cm (pod stopą), a na końcu i początku narty te miały 0,5 cm! czyli rzeczywiście, jak pisał Barabasz mogłyby służyć jako linia do tablicy. Tak były cienkie. Na drewnianych nartach skakał na Krokwi legendarny skoczek narciarski, król nart z Zakopanego – Stanisław Marusarz. Pomiędzy tyczkami slalomowymi mknęła na nartach z wytworni Stanisława Zubka jego siostra, Helena Marusarzówna. A ich wyczyny opisywał „Słoneczny Pan”, Kornel Makuszyński.

Te i inne historie usłyszycie na naszych przygotowanych na ferie lekcjach muzealnych:
https://muzeumtatrzanskie.pl/ferie-2022-w-muzeum-tatrzanskim/

Na sobotnim wykładzie zobaczycie też stare narty – wyjątkowe eksponaty ze zbiorów MT.

Wykład zostanie udostępniony na naszym kanale na YouTube oraz Facebooku MT.

Serdecznie zapraszamy!

Wpisz szukane wyrażenie