Projekt 8.1 POIŚ

Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

“Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

 

Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

 

Celem realizacji projektu jest rozwój potencjału i programu kulturowego Muzeum Tatrzańskiego wraz ze znaczącą poprawą dostępności cennego dziedzictwa kultury Podhala dla zwiedzających, zgodnie ze współczesnymi standardami rozwoju muzealnictwa. Projekt obejmuje szereg remontów budowlano-konserwatorskich, którymi zostanie objętych 6 obiektów drewnianych Muzeum Tatrzańskiego: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w wilii Koliba, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. M. i B. Dembowskich, Zagroda Sołtysów w Jurgowie, Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Modernizacja przewiduje rozwój dotychczasowych oraz wprowadzenie nowych form działalności m.in. przestrzeni ekspozycyjnych, edukacyjnych, recepcyjnych i magazynowych. Realizacja projektu pozwoli na przeprowadzenie zmian w zakresie dostępnych form zwiedzania. Umożliwi uatrakcyjnienie ścieżki zwiedzania oraz poszerzenie płaszczyzny działań edukacyjnych.

 

Całkowita wartość brutto projektu: 15 122 479,09 zł

 

Dofinansowanie w ramach POIS (UE): 9 878 802,58 zł

 

W trosce o stosowanie wysokich standardów uczciwości a także etycznego, jawnego i przejrzystego postępowania we wszystkich procesach związanych z realizacją Projektu poniżej udostępnimy adres do mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych. Narzędzie informatyczne umożliwia przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego za pośrednictwem adresu e-mail (naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl) lub elektronicznego systemu zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej (formularz dostępny pod linkiem: http://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/).

 

AKTUALNOŚCI

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn odbiera nagrodę na gali Giganci Kultury 2023, dziękuje do mikrofonu, obok stoi prowadząca.

Jesteśmy Gigantem Kultury!

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostało laureatem prestiżowej Nagrody „Giganci Kultury 2023” w kategorii Przestrzeń Kultury.

Zdjęcie podczas wręczania statuetki Marka Tatrzańska.

Muzeum z Marką Tatrzańską

W piątek, 21 kwietnia, w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek Marki Tatrzańskiej. Miło nam poinformować, że Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego zostało wyróżnione tym certyfikatem jakości. Nasze Muzeum otrzymało Markę Tatrzańską w Kategoria III tj. usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe oraz inne na terenie Powiatu Tatrzańskiego, za realizację projektu [...]
na scenie stoją mężczyźni i kobiety ze statuetkami i dyplomami

Nagroda Fundusze Europejskie są w Małopolsce

Nagroda dla Muzeum Tatrzańskiego

wręczenie nagrody Zabytek zadbany 2021. W tle na monitorach willa Koliba

Willa Koliba z wyróżnieniem w konkursie „Zabytek zadbany 2021”

Willa Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego, została uhonorowana wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany 2021” w kategorii architektury i budownictwa drewnianego.

Sybilla 2020 gala

Sybilla 2020 dla Muzeum Tatrzańskiego. Podziękowania

Przyznanie Muzeum Tatrzańskiemu najważniejszej polskiej nagrody muzealnej, Sybilli 2020 byłoby niemożliwe bez zaangażowania wielu osób i instytucji.
Zachęcamy do zapoznania się z listem z podziękowaniami od Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego Anny Wende-Surmiak.

#EUinmyregion, DniOtwarte.eu, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, 17-19 września 2021 cała Polska i online, kampania współfinansowana z Funduszu Spójności UE, logotypy: Fundusze Europejskie, RP, MFiPR, UE,

Muzeum Tatrzańskie na Dniach Otwartych Funduszy Europejskich

Muzeum Tatrzańskie bierze udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich 2021.

wejście do Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora ponownie otwarta dla zwiedzających.

W sobotę 15 maja podczas zakopiańskiej Nocy Muzeów, Muzeum Tatrzańskie ponownie otworzyło Galerię Władysława Hasiora dla zwiedzających. Ostatnie miesiące to z jednej strony generalny remont budynku i sal wystawowych, z drugiej prace konserwatorskie całej ekspozycji tego niezwykłego miejsca na mapie muzealnej. Koszt ponad 3,2 mln złotych pochodzą z Unii Europejskiej, a wkład własny sfinansował Samorząd Województwa Małopolskiego, który jest głównym organem prowadzącym Muzeum Tatrzańskie. Trzeba bowiem pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku Muzeum Tatrzańskie zostało podniesione do rangi narodowego, a organem współprowadzącym jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

wnętrze Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora już w maju otworzy się na nowo

Dobiega końca jedna z najważniejszych inwestycji Muzeum Tatrzańskiego – generalny remont Galerii Władysława Hasiora i konserwacja unikalnych eksponatów wystawianych na stałej ekspozycji w budynku. Autorska Galeria to miejsce wyjątkowe – mieszczące nie tylko ekspozycję, ale również mieszkanie i pracownię artysty. Prace remontowane zarówno w środku jak i na zewnątrz zostały zakończone w grudniu ubiegłego roku. Obecnie trwa przywracanie dawnej ekspozycji prac Władysława Hasiora. Wszystko wskazuje na to, że galeria będzie mogła być udostępniona dla zwiedzających już w połowie maja. Tutaj wszystko zależy od ograniczeń pandemicznych – od kiedy muzea znów będą otwarte. Muzeum Tatrzańskie zapowiada szereg wydarzeń związanych z ponownym otwarciem filii – pierwsze właśnie jeszcze w maju.

fragment nowej wystawy stałej w willi Koliba

Dwie nowe wystawy w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”

Po przeprowadzeniu remontu konserwatorskiego w latach 2018–2019 docelowo zaaranżowano w „Kolibie” dwie nowe wystawy stałe w zachodnim skrzydle. Pierwsza z nich na parterze poświęcona została powstaniu i rozwojowi stylu zakopiańskiego na tle sztuki europejskiej. Druga, na poddaszu omawia życie i twórczość twórcy pierwszego polskiego stylu narodowego – Stanisława Witkiewicza. Na obu ekspozycjach, ilustrowanych fotografiami, eksponatami etnograficznymi oraz dziełami sztuki, zaopatrzonych w syntetyczne opisy oraz wzbogaconych o prezentacje multimedialne, można poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą stylu zakopiańskiego i jego twórcy.

kolaż zdjęć remontowanych budynków

MUZEUM TATRZAŃSKIE OD-NOWA

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ I WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO Z ogromną radością informujemy, że zakończyło się jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum Tatrzańskie w ostatnich latach. Wraz z końcem 2020 roku Muzeum Tatrzańskie zakończyło realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach [...]

Wpisz szukane wyrażenie